Miért lehet szükséges személyek helymeghatározása épületen belül? Személyek követése során mire lehet használni az RTLS rendszereket? Milyen hasznos alkalmazási lehetőségek lehetnek?
Természetesen a személyiségi jogok és az adatvédelem mindig elsődleges kérdés, amikor a beltéri helymeghatározó rendszerekkel (Real Time Location System vagy RTLS) emberek követését szeretnénk megvalósítani. A személyek vagy dolgozók követése, a pontos helyük valós idejű meghatározása egyáltalán nem öncélú, hovatovább illegális megfigyelés a munkáltatók részéről. Sok esetben éppen a munkavállaló biztonsága érdekében van rá szükség! Nézzünk erre néhány példát!
Hogyan lehet személyeket követni RTLS rendszerekkel?
Az RTLS technológiáról bővebben is írunk ebben a cikkben, ha részletesen érdekel. Röviden: az RTLS rendszer egy fix pozícióban elhelyezkedő „antennák” (anchorok) és mozgó azonosított objektumokból (tag) álló rendszer. Működése hasonló a GPS rendszerekhez, de kifejezetten beltéri alkalmazásra lettek fejlesztve, ahol a GPS nem működik megbízhatóan.
A mozgó pontok a személyek nyomon követésében maguk az emberek, akik ruházatán helyezik el a tag-eket, vagyis az azonosítókat. Az anchorok (hasonlóan a műholdakhoz a GPS rendszerekben) háromszögeléses módszerrel valós időben határozzák meg az ember pozícióját.
RTLS – épületek kiürítésének ellenőrzése
Egyik fontos alkalmazási területe az RTLS rendszereknek az épületek vészhelyzeti kiürítésének ellenőrzése. Egy esetleges tűz, vagy egyéb veszélyhelyzet esetén nagyon fontos, hogy az adott épület kiürítési tervének megfelelően minél előbb, az összes ember elhagyja az épületet. De hogyan tudunk meggyőződni erről?

A kártyás beléptető rendszerek adataira nem lehet egy ilyen – potenciálisan emberek életét veszélyeztető – helyzetben hagyatkozni. Mindenki leolvasta a kártyáját? Nem lehetséges, hogy egy ajtónyitással többen be vagy kimentek az épületből?
Biztos megoldás az, ha emberi beavatkozás nélkül az RTLS rendszer követi nyomon a kiürítést! Amennyiben valaki nem tudja elhagyni az épületet saját erejéből, a mentőcsapatok gyorsan megtalálják a pozíció alapján, ezzel növelik a mentés hatékonyságát.
Beltéri helymeghatározás – zónák védelme valós időben
Másik, hasonlóan a dolgozók testi épségét védő alkalmazási terület az iparban a zónák védelme. A robotok és autonóm járművek terjedésével egyidőben felmerült az igény a biztonság fokozására, a munkahelyi balesetek elkerülése érdekében.

A gyártó cellákban a robotok figyelik a környezetüket különböző módokon, azonban az emberi közrehatás, mint kockázati tényező nehezen küszöbölhető ki.
A gyakorlat szerint az a legbiztonságosabb megoldás, ha zónákra osztják az adott területet, így biztosítva az elkülönítést emberek és gépek között. De mi történik, ha egy ember figyelmen kívül hagyja a jelzéseket és belép egy tiltott zónába? Könnyen baleset lehet a vége!
Az RTLS rendszerek valós időben figyelik az emberek (és gépek) mozgását. A gépek ritkán „tévednek” számukra tiltott zónákba, az emberek viszont elég gyakran.
Ilyenkor valós időben lehet észlelni a bajt, figyelmeztetni az „eltévedt dolgozót” vagy akár vészleállással megszüntetni a baleset lehetőségét.
RTLS – automata esés vagy rosszullét érzékelés
Vannak olyan elszeparált munkahelyek, ahol egyedül dolgoznak emberek, távol a kollégáiktól. Ilyen területek a zárt festőkamrák, távoli munkahelyek. Amennyiben egy rosszullét történik, vagy az illető dolgozó elesik/leesik, gyakran hosszú idő telik el, mire nyilvánvalóvá válik a baj. Ez az idő egy infarktus, agyvérzés vagy esésből eredő sérülés esetén kritikus lehet a dolgozó túlélése szempontjából. Hogyan segít ezek megelőzésében a személyek követése?

Egyes RTLS tag-ek a pozíció meghatározásán túl tartalmazhatnak gyorsulásmérőt és/vagy kétirányú kommunikáció lehetőségét is. Az ilyen technológiák alkalmasak arra, hogy megelőzzük a fent sorolt eseteket.
A G-szenzor (gyorsulásmérő) detektálja az esést vagy éppen a mozdulatlanság tényét egy rosszullét vagy eszméletvesztés esetén. A rendszer egy gomb lenyomására vagy kód beütésére kéri a dolgozót, aki, ha egy megadott időn belül nem reagál, feltételezhető a valódi vészhelyzet. Riasztást küld az adott dolgozó pozíciójával együtt a felelősnek, aki intézkedik a helyzet megfelelő kezeléséről.
Összefoglalásként elmondhatjuk, hogy a fentiekhez hasonlóan nagyon sok olyan helyzet van, amikor emberek nyomon követése – a megfelelő adatvédelmi garanciákkal – jogos érdeke lehet mind a munkáltatónak, mind a dolgozónak.
Az RTLS rendszerek a beltéri pozíció meghatározásával növelik az ipari (és más területen működő) vállalatok biztonságát.
Elősegítik az automatizáció, robotizáció és a digitalizáció terjedését, elősegítik a gépek és emberek biztonságos együttműködését!